

Уроки української мови
5 клас

Боднар Оксана Іванівна, вчитель української мови та літератури Мелітопольської ЗОШ № 11
- В українському алфавіті є дві схожі букви - г і ґ. Вони позначають на письмі різні звуки. Давайте звернемося до таблиці, зображеної на екрані:
Г [г]
Ґ [ґ]
Звук [г] утворюється низько в гортані: гарний, господар, гуляти, Кагарлик
Звук [ґ] утворюється за допомогою задньої частини язика: ґава, ґрунт, ґанок
- Порівняйте утворення звуків [г] та [ґ]. Візьміть у руки дзеркальце і спробуйте правильно вимовити ці звуки, слідкуючи за місцем творення даного звука.
Історична довідка
- Чи цікава вам історія виникнення літер Г та Ґ ? Якщо так, то по
слухайте цікаву інформацію наших дослідників.
ЛІТЕРА Г
Г - колишня літера Г («глаголь»), а «глаголь» слов'янською означає «говорити».
ґ - у цієї літери, яку раніше називали «диґама», своєрідна доля. Вона позначає звук [ґ], літеру г з української абетки було безпідставно вилучено. «Літера, за якою тужать»,- так писав про неї прекрасний знавець мови Борис Антоненко-Давидович. А звук [ґ] вперто продовжував жити у багатьох словах, у тому числі і в ласкавому слові «агу» - одному з перших слів, яке промовляють до немовлят. Лише третім виданням «Українського правопису», у 1991 році, літеру ґ було повернено, і вона зайняла п'яте місце в українській азбуці.
(Діти показують на екрані видання «Українського правопису» і зачитують положення щодо позначення і вимови звуків [г] та [ґ].)
ЛІТЕРА ґ
Літера г передає на письмі гортанний щілинний приголосний як в українських словах: гадка, гей, могутній, плуг, так і в іншомовних (на місціh, g) давнішого походження: газета, генерал, грамота, Євангіліє; Гегель, Гомер, Англія, Гаага, а також у недавніх запозиченнях, часто вживаних, особливо в звукосполученнях гео-, -лог-, -гог-, -грам-, -граф-: агітація, агресія, горизонт, магазин; географія, геология, педагог, кілограм, фотографія (див. ще § 87).
ЛІТЕРА Ґ
Літера ґ передає на письмі задньоязиковий зімкнений приголосний як в українських словах, так і в давнозапозиченних і зукраїнізованих: аґрус, ґава, ґазда, ґандж, ґанок, гатунок, ґвалт, ґвалтувати, ґеґати, ґедзь, ґелґотати, ґерґотати, ґерґотіти, ґиґнути, ґирлиґа, ґлей, гніт (у лампі), ґогель-моґель, ґрасувати, ґрати (іменник), ґратчастий, ґречний, ґринджоли, ґрунт, ґудзик, ґуля, джиґун, дзиґа, дзиґлик тощо та похідні від них, а також у прізвищах Ґалаґан, Ґудзь і под.